(A cikk mostanra eléggé elavult)
Alapvetően három platformon érettségizhetsz informatikából: Windowson, OS X-en, és Linuxon. Nos, én OS X-et csak messziről láttam, ezért erről mélyen hallgatok majd, de mondjuk a Google sem kápráztatott el releváns találatok tömkelegével a Macintosh-os érettségivel kapcsolatosan.
Először is leszögezzük, hogy a magyar kormányzat és a Microsoft közötti ügyek alakulása mellett a fenekünket verhetjük a földbe örömünkben, hogy a Windows-on kívül mással is lehet érettségizni.
A Linuxos érettségi nem újdonság. Két magyar fejlesztésű disztribúció is rendelkezésre áll, az UHU Linux 2.0 érettségi változat, illetve a Sulix Professional 4.01, mindkettő ingyen és bérmentve beszerezhető az Oktatási Hivatal honlapjáról. Mindkét disztribúcióról elmondható, hogy mostanra eljárt fölöttük az idő, de egyenlőre ez van. Egy igen tanulságos szálat olvashatunk a témáról a Hungarian Unix Portal fórumán, ide kattintva (kevésbé bennfenteseknek: egmont az UHU csapatának akkori vezéralakja).
Az a helyzet, hogy tapasztalataim alapján Linuxon érettségizni - bármennyire is dicső dolog - csak emelt szinten érheti meg. Lássuk az indokokat:
- A nem programozási feladatokat alapvetően Microsoft Office rendszerre találták ki - ha nem hiszed, akkor
- töltsd le a mintamegoldásokat az Oktatási Hivatal honlapjáról, és/vagy
- oldd meg a feladatokat Linuxon. Megoldhatóak a két Linux-disztribúcióval is, de sokszor csak elég körülményesen.
- A programozási feladatok viszont eddig mindig valamilyen szövegfeldolgozáson alapultak. Ebben a Perl verhetetlen (elég arra gondolni, hogy egy állomány beolvasása és soronkénti betöltése egy tömbbe egyetlen utasítás), és az meg nem választható Windows alatt.
A választás a tied.