Ha már így megkérded: nem.
A szóbeli érettségi témaköreit minden tárgyból meg kell adnia a vizsgát szervező intézménynek.
Ez az intézmény emelt szinten az Oktatási Hivatal, a témakörök listája pedig letölthető a honlapjukról (a soron következő vizsga témaköreihez a linket balra jobbra, a FONTOSABB LINKEK között találod). Középszinten általában a saját iskolád szervezi az érettségit, így tőlük kell megkapnod a listát. Kivéve, ha
- nincs az iskoládban informatika érettségi, vagy
- előrehozott vizsgát teszel másik iskolában az őszi érettségi időszakban.
Ahogy már sejted, ilyenkor abban az iskolában kell témaköröket kapnod, ahol lesz a vizsgád.
Elképzelhető, hogy azt a középszintű vizsgát is az Oktatási Hivatal szervezi, amelyre te jelentkeztél. Az is elképzelhető, hogy a te iskoládban lesz megrendezve: például, ha nálatok ugyan nem tanítanak informatikát, vagy nincs megfelelő tanár, de jelentkeztek elég sokan érettségizni, akkor az igazgató az Oktatási Hivataltól kérhet vizsgáztató tanárt. Az Oktatási Hivatal által szervezett középszintű szóbelik témakörei szintén letölthetők a honlapjukról (tudod, a link arra -> van).
Elvileg a témakörök a te iskoládban is nagyjából megegyeznek az Oktatási Hivataléval, éppen csak
- másképp lehetnek fogalmazva, és
- kiegészülnek a helyi tantervi specialitásokkal - ha például te a Kovács Edömér Zajszintmérő Középiskolába jársz, akkor a témakörök között jó eséllyel benne van "Kovács Edömér KOV-ZAJ v2.5 zajszintmérő programjának ismerete".
(A gimnáziumok tanulói többnyire fellélegezhetnek: névadóiknak általában vajmi kevés közük van bármiféle természettudományhoz (az írók, költők, történelmi személyiségek valahogy jobban bejönnek az iskoláknak nevet adó embereknek), és még sosem hallottam "Arany János és a szövegszerkesztés" témakörről.)
Megvannak hát a témaköreid. Itt a legtöbb diák fellélegzik: "Ó, hát akkor semmi gond, a tételeket már tudom."
Dehogy.
A tétel a témakörben megadott dolgokkal kapcsolatban álló konkrét cím, illetve a hozzá tartozó alkérdések, pontozási útmutatók és hasonlók. A tételcímeket a vizsgáztatótanárnak tilos kiadnia. Ha te megkaptad, akkor a tanárod törvényt sért.
Péládul az előbb említett Kovács Edöméres témakör alapján kaphatod a
- "Mutassa be a KOV-ZAJ v2.5 telepítését!", vagy a
- "Mutassa be a KOV-ZAJ v2.5 használatát!", vagy a
- "A KOV-ZAJ v2.5 matematikai alapjai" tételeket is.
Persze ez csak egy elképzelt példa. A helyzet a valóságban sokkal rosszabb. A 2009. tavaszi középszintű informatika érettségi szóbeli témakörei között szerepel például:
A lemezkezelés és a leggyakrabban használt operációs rendszerek fájlrendszerének ismerete, legfontosabb tulajdonságai (pl.: FAT, FAT32, NTFS, EXT stb.).
Akkor például az konkrétan az EXT fájlrendszerről (amelyről a legtöbb informatikatankönyv - és informatikatanár - mélyen hallgat) csak keveset, vagy viszonylag sokat kell tudni? Mit jelent a "legfontosabb tulajdonságai" kitétel?
A témakörlistában pár sorral lentebb ezt olvashatjuk:
Az állományok elnevezésének formai követelményei, rendszerfüggő szintaktikai megkötések.
Ebből simán megírható az alábbi tételcím:
12. tétel: Állományok elnevezése optikai adattárolókon: lehetséges állománynevek és teljes elérési utak ISO9960-as állományrendszeren, RockRidge, illetve Joilet állományrendszeri kiterjesztések esetén.
Na, benne volt a témakörlistában, vagy sem? Benne bizony. Tudok rá válaszolni? Francokat.
Abban az írásomban, amelyikben a közelmúltban a szóbeli vizsgához próbáltam tankönyvet ajánlani, tettem utalásokat arra, hogy az informatika tantárgynak még nincsenek meg a konvenciói, amelyek alapján fogalmat alkothatunk a témakörlistában lévő témakörök ismeretében elvárt szintről.
Középszinten tehát:
- Olvasd el az ajánlott - és egyéb - könyveket.
- Keress tételsorokat és kidolgozott tételeket az interneten - utóbbiak sokszor botrányosan zsengék, máskor hangyányit hosszabbak a kelleténél, szóval vigyázz.
- Zargasd sokat a tanárodat, ha nem beszél magától a tételeidről.
- Tegyél fel neki "És ha az lesz mondjuk a tétel, hogy..." kezdetű kérdéseket.
- Kérdezz tőle olyasmit, hogy "Mire fektessek hangsúlyt a felkészüléskor?"
- Próbálkozz. A tanár nem adhatja ki a tételek címeit, de tud célozgatni.
Emelt szinten:
- Olvasd el az ajánlott - és egyéb - könyveket.
- Keresd a 2005-ös emelt szintű informatika érettségi szóbeli tételeit (A és B sorozat van) - azok valamiért közkézre kerültek. Nem teszem ki őket ide, mert nem tudom, hogy legális-e. (Szerk.: A tételsorok publikusak, pl. innen is letölthetők.)
- Fórumozz és reménykedj.
És még egy segítség: Valamikor a közeli jövőben várható a "Fortélyok szóbelire" című írásom. Hátha okosabb leszel tőle.
Szerk.: időközben a "közeli jövő" eljött, a megígért cikk a szóbeli vizsgákról itt és itt olvasható.