Adott a diák, épp az informatika érettségi kellős közepén. Majdnem kész az első feladattal, csak egy kis rész volna hátra még. De az nem megy. Így meg úgy néz ki a munkája, mint egy hányás. Undorító!
Ha átnézünk a szomszéd monitorára, neki bezzeg királyul néz ki az egész, esetleg némi erőlködéssel lehet hibát találni rajta. De az már kukacoskodás is lenne.
Vagy mégsem?
A mai alkalommal a 2008. májusában elhíresült "Recept" című feladatot vesszük górcső alá, és ennek kapcsán általános okosságokat fogalmazunk meg. (A feladat megoldását bemutató videóhkoz kattints ide!)
A Receptben egy receptkönyv-oldalt készített a vizsgázó, amely teljes fényében így néz ki (ha rákattintasz, akkor nagyobban is megnézheted):
Ez a cél, ezt kell elérned, de a tied valamiért úgy néz ki, hogy az borzasztó. Jajj-jaj, ez bukta. Itt tartasz:
Az egész szöveg szanaszét lóg, fúúúúj. A tenyered izzad, a szíved ver, szeretnél máshol lenni, miért is nem mentem inkább fizikából érettségizni, mit nekem kerületi sebesség és nyíróerő. Kirchoff-törvény, jövel!
A szomszéd, az bezzeg kész van. A mocsok mázlista, mákostésztát evett, akkora mákja van, szakadjon össze, biztos a szőlőcukrából meríti az erőt, meg abból a vastag szendvicsből amit az imént zabált be, rá se tudok gondolni.
Hihetetlen, hogy még mindig azon a két nyomoronc körön problémázik, ott bal oldalon.
Íme a stréber szomszéd érettségi feladata:
Na, ha ezen a dolgon idegesíted magadat, nem teszed épp okosan. A szomszéd szívott, te vagy a nyerő. Miért?
Azért, mert az informatika érettségit (is) úgy pontozzák, hogy részműveleteket találnak benne, és arra jár a pont. Gondolkodjunk csak:
Neked a szöveged nincs a helyén. Igaz, hogy ronda, mint a kopasz aranyhörcsög, de hány művelet a helyére tenni? Egyetlen egy: beállítod a megfelelő behúzásokat (vagy beteszed a középső szövegdobozba, ha az szövegdoboz és nem egy rajzolt téglalap).
A szomszédnak nincsenek körei. Nem túl zavaró, de hány művelet volna megcsinálni? Egy a kör, egy a belseje, egy a külseje, egy a mérete, egy a helye, egy a másik kör helye. (Mert, ugye nem úgy csinálod, hogy rajzolsz két kört, és külön színezed? Megcsinálod készre az elsőt, majd Ctrl+C, Ctrl+V.) Vagyis rengeteg.
Vagyis a tied a jobb, a szomszéd beszívta. Nem hiszed? Lássuk a pontozást:
Te, a széteső szövegeddel (amiben azért sokminden: térköz, bekezdések, ilyesmi a helyén van, az egyetlen baj, hogy a szöveg nem ott van, ahol lenni kellene neki) így első blikkre ezt a pontot veszíted el:
A körmentes szomszéd helyzete hangyányit gázabb, az ő informatika érettségije legalább öt ponttal kevesebb:
Úgyhogy érdemes átgondolnod, hogy egy-egy nagy dologgal mennyit érdemes időznöd. Ha a palóclevesben nem állítasz piros hátteret? Egy pont mínusz. Nem rajzolod meg belső téglalapot? Hét pont mínusz.
Ennek akkor is nagy jelentőssége van, ha arról kell egyetlen pillanat alatt döntened, hogy mi az, amit időhiány miatt nem készítesz el. És akkor is van jelentősége, ha valamit csak félig tudsz megcsinálni. Nem tudod helyére tenni a köröket? Jó, de legalább színezd ki, az is pont!
Szóval mindig fusson át a fejeden, hogy hány művelet valami. Ha csak egy, akkor nem érdemes vele hosszú perceket időzni.
Végezetül íme még egy igen rondán kinéző, de majdnem maximális pontot érő palócleves: