Ha már a múltkor megbeszéltük, hogy emelt szintű informatika érettségire készültünkben miként telepíthető otthoni gépünkre Free Pascalt, akkor ma a Microsoft sztár-programnyelvéről, a C# (szí sárp) nyelvről lesz szó.
Az Express a szoftverek világában nem olyan, mint a vonatokéban, hanem pont ellenkezőleg: lebutított változatot szokott jelenteni - itt sincs ez másként. Ez azonban nem gáz, a butítás után a program még mindig bőven rengeteg ahhoz, hogy az informatika érettségi feladatait megoldd vele.
A Microsoft nem épp arról híres, hogy bármit ingyen adna, de ez alól a Visual C# 2008 Express (is) kivétel. Persze ennek oka van: több C# programozó = több Windows-program = több Windows-felhasználó = több Windows-vásárlás = boldogabb Micro$oft-részvényesek.
Nos, a program telepítéséhez vezető út első lépése, hogy eljössz ide: http://www.microsoft.com/express/download. XP-nél és Vista-nál is ez kell neked. Ha Linuxon akarsz C#-ban programozni, akkor viszont a Mono a barátod - persze az informatika érettségi tekintetében ez nem játszik.
Jaj, kihagytam a nulladik lépést: kell .NET-keretrendszer a gépedre, méghozzá a 3.5 verzió. Ha nincs, akkor maj' sírni fog a C# telepítője, és telepíttet veled, szóval nem kell begazolni.
Ha ott vagy a fenti weboldalon, akkor két lehetőség áll előtted. Az egyik, hogy letöltöd az egész hóbelevancot, DVD-re írod (vagy telepítesz egy DVD-emulátort, és akkor nem kell), majd telepítesz. Mi a másik módszer szerint járunk el, amikor csak a C#-ot telepítjük. Ehhez élő internet-kapcsolat kell. Elsőként keresd meg az alábbi ábrát, és válassz egy neked tetsző nyelvet (magyar nincs), majd katt a Download-ra. (Ha a képekre kattintasz, tudsz nagyobb méretet is kérni - ez akkor jó, ha nem tudod elolvasni a képen lévő sokmindent.)
Ezzel egy kis töpszli telepítőt töltesz le:
Amit aztán el is indítasz:
Ha elindult, akkor érdeklődni fog. Válaszoljunk a valóságnak megfelelően a cipőméretünket, a fogaink számát, az elfogyasztott sültkrumplit és az egyebeket illető kérdésekre (Next, Next, I accept, stb). Az egyetlen érdekes kérdés, hogy akarunk-e Microsoft SQL-kiszolgálót. Ha a cél csak az érettségire való gyakorlás, akkor nem, köszönjük, már kettőt is vettünk, van még abból a fahéjasból inkább? (Ha nincs még Silverlight a gépeden, akkor azt is meg fogja kérdezni - hát, az sem kell.)
Ha a telepítő a maga bölcsességében úgy ítéli meg, hogy eleget kattintgattunk, akkor elkezdi letölteni a cuccot:
A letöltés befejeztével pedig elindul a telepítés:
A telepítéshez regisztrálnunk kell - ingyér' van -, amihez viszont kell egy Windows Live ID. Nagyjából egy perc elkészíteni, aztán jön is a sorozatszámot tartalmazó oldal linkje az e-mail címünkre.
Ha az e-mail címünkre érkezett linkre kattintunk, akkor látjuk a sorozatszámot is.
Ezt beírjuk, jobb esetben bemásoljuk a "Registration key:" felirat alá, és örvendezünk - a telepítés kész.
Ha ekkor rákattintunk a megfelelő ikonra, némi szüttyögés után elindul a C# fejlesztői környezete. A File menü New pontját választva egy olyan ablakot kapunk, amelyben a "Console Application" kijelölése után még egy nevet is meg kell adnunk. Ez most - rém kreatívan - legyen: ElsoProgramunk.
Megnyílik egy új ablak, benne némi szöveggel - ez a készülő programunk váza. Most ebbe egy egész sort fogunk beírni - a kész program így néz majd ki:
Ha sikeresen beírtuk az egy sort, akkor kattintsunk a menüsor alatt arra az ikonra, amelyik a sok floppy-t ábrázolja - Save all, vagy ilyesmi a neve. Egy új ablak nyílik meg, töltsük ki így:
Ha megvagyunk, az ikonok között keressünk egy olyan jobbra nyilat, mint ami a "lejátszás" jele szokott lenni. Ha rákattintunk, akkor lefordul és elindul a programunk. Ha elég figyelmesek vagyunk, akkor látunk egy fekete villanást. Ennyi a program? Igen, és nem.
A Windows billentyű nyomva tartása mellett nyomjuk meg az R billentyűt is. Előugrik egy "Futtatás" feliratú ablak - a futtatandó program helyére írjuk be, hogy "cmd" (idézőjel nélkül), majd nyomjunk Enter-t.
Megnyílik egy új ablak, a Windows parancssora. Itt be kell lépnünk abba a könyvtárba, ahol a programunk van, majd ha már beértünk, akkor a program nevének beírásával és egy Enter-rel elindítjuk a programunkat. Vista-n így néz ki az egész:
XP-n annyi a különbség, hogy a cd utasítás elején Documents helyett Dokumentumok áll. Nos, hát lefutott a program, nem tűnt el, és így legalább megmutathatod a papagájodnak is. Ha pedig torrentet akasz belőle csinálni (hihi), akkor elég az az egy fájl, aminek a nevét is beírtad (ElsoProgramunk.exe), de ne feledd, hogy a torrent letöltőinek gépére is kell .NET Framework 3.5 - különben nem fog menni.
Sikerélmény van?:)