A megalkotóit tekintve magyar vonatkozással is bíró BASIC nyelv már igen sok reinkarnációt élt meg. Mostanában - az elmúlt 20 évben - leginkább a Microsoftnak köszönhető a fennmaradása, újbóli térnyerése. A legújabb verzió - hacsak a Visual Studio 2010 tesztváltozatait nem számoljuk - a Visual Basic 2008, illetve ingyenes, fejlesztői környezetét tekintve butított, de nekünk bőven túl sokat tudó Visual Basic 2008 Express.
Amint azt a C# telepítését ismertető posztomban már írtam, XP-re és Vista-ra egyforma a telepítés. Ott Vista-val csináltuk végig a melót, hát akkor most legyen XP.
Első dolgunk megoldani, hogy legyen .NET keretrendszer (.NET Framework) a gépünkön - a 3.5-ös verzióra lesz szükség belőle. Ha nincs, az sem baj, majd menet közben fölajánlja a telepítését a Visual Basic telepítője.
A Visual Basic innen tölthető le: http://www.microsoft.com/express/download. Itt vagy letöltjük az oldal aljánál a DVD-t, vagy pedig megkeressük ezt:
Válasszunk nyelvet - magyar nincs - és katt a Download-ra. Egy irinyó-picinyke telepítő jön le:
Indítsuk el a fájlocskát:
Ha még nincs a gépünkön Silverlight és SQL-szerver, akkor a telepítő megkérdi, hogy képesek vagyunk-e még élni nélküle. Ó, igen. Vegyük ki a pipákat.
Next Next persze. Elindul a Visual Basic letöltése:
Ha a letöltés kész, telepítésbe fog a gépünk:
Ha a telepítés véget ért, indítsuk el legújabb szerzeményünket. Némi szüttyögés után el is indul. A File menüben kezdjünk New projektet. Válasszuk a Console Application-t, majd adjunk nevet a projektnek:
Jó szokás szerint kezdjük azzal, hogy elmentjük az üres projektet - mégpedig a sok floppyt ábrázoló ikonnal. A mentés ablak nézzen ki így:
A kódrészletet egészítsük ki egy egész sorral, nézzen így ki (a Console szó n és s betűje között csak a kurzor van a képen):
Ezek után mentsünk ismét, majd a lejátszóprogramok "Lejátszás"-gombjára hajazó jobbranyilat nyomjuk le. Ha lassú a gépünk, akkor egy villanást ha látunk - ha gyors, akkor annyit sem. A program mégis kész. A Windows billentyű lenyomva tartása mellett nyomjunk egy D billentyűt is. A megjelenő ablakban a Megnyitás után írjuk be, hogy cmd, majd nyomjunk Entert. A megjelenő fekete ablakban (a konzolban) adjuk ki az alábbi utasításokat (neked nem kell sortörést írnod, csak másképp nem fér ide):
cd "Dokumentumok\Visual Studio 2008\Projetcts\ElsoProgramunk\ElsoProgramunk\bin\Debug" [nyomj Entert]
(Vista esetében Dokumentumok helyett Documents kell.)
ElsoProgramunk.exe [nyomj Entert]
És, ahogy a lenti képen a sárga nyílnál látod, megjelenik a szövegünk.
Ojjé!