A Dev-C++ az a fejlesztői környezet, amellyel a vizsgázó Windows-on C, vagy C++ nyelvű programmal tehet eleget az emelt szintű informatika érettségi programozási feladatában foglaltaknak. (Dolgozhat a Visual Studio fizetős változatával is, de hát...)
A C mára a programozási nyelvek legendás nagy öregje, a C++ pedig az, amivel a kezdő programozókat riogatni szokták (Ted Ts'o-tól, a híres Linux-rendszermagfejlesztőtől származik az idézet, miszerint egy átlagos programozónak kezébe adni a C++ nyelvet összevethető azzal a veszéllyel, amikor a csimpánz kap a kezébe egy töltött pisztolyt - további elrettentés ennek a lapnak az alján :) ). Szóval a C és a C++ rokonok, de csak kicsit.
Mint mondtam, a Dev-C++ egy fejlesztői környezet, vagyis a programot csak megírod benne. A fordítást a gcc végzi, a világ egyik - sőt, talán: a - leghíresebb C és C++ fordítóprogramja. A telepítés során a két program együtt települ a gépedre, szép egységet alkotva. Mi Vista-n telepítünk, XP-n ugyanígy megy a dolog.
Letölteni a cuccost innen tudod: http://www.bloodshed.net/dev/devcpp.html.
És ez kell neked. A kilenc megabájt nevetségesen kicsinek tűnik manapság, pedig ebben minden szép és jó benne van. Ha rákattintunk a SourceForge feliratra, egy újabb oldalra jutunk. Ha itt nem jutnánk tovább, akkor a piros nyíllal jelzett helyre érdemes kattintgatni, és így tutira elindul a letöltés.
A kilenc mega gyorsan lezubog, máris indul a telepedés:
Az első elindításkor érdemes olyan nyelvet választani, amelyet viszonylag jól beszélünk. Én valamikor jártam hungarian nyelvleckékre - te is -, úgyhogy azt választom.
Ha ezzel megvagyunk, az jön, hogy az Eszközök menüből a Gyorsbillentyűket kell választanunk, és innen kivakarjuk a Szerkesztés:Megjegyzés Be és a Szerkesztés:Megjegyzés Ki gyorsbillentyűjét. Egyszerűen ráállunk a megfelelő sorra, majd az Esc-gombra tehénkedünk. Ez azért jó nekünk, mert a C és a C++ nyelvekben a pontosvesszőnek igen fontos szerepe van, nevezetesen utasításokat lehet vele lezárni. Magyarán igen nehéz olyan programot írni, amelyikben nincs pontosvessző. Namost, amíg nem töröljük az említett gyorsbillentyűket, addig bajos a pontosvessző bevitele. Ha valaki a fenti gyorsbillentyűk nélküli lét helyett inkább az öngyilkosság gondolatával kezd foglalkozni, akkor inkább adjon meg más gyorsbillentyűket a kitörlésük helyett.
Szóval: törlünk, ...
... és törlünk:
Akkor a telepítés kész is van. Jöhet az első programunk, melyet talán nem lesz érdemes kőbe vésni, de mégiscsak szívet melengető dolog, hogy abban a nyelvben írtunk programot, amelyben a drága(?) egyetlen(?) Windows-unk több része is készült. Húzzunk bele! A Fájl menü Új pontjából válasszuk a Forrásfájl lehetőséget:
És írjuk meg első programunkat. Figyelünk a kisbetű-nagybetűkre, a pontosvesszőkre, és majd' mindenre - a printf előtti szóközök-tabulátorok száma mindegy.
Mentsük el művünket, adjunk neki valami ötletes nevet - mint ahogy én is tettem. A kiterjesztés helyesen c lenne, de ennél az első próbánál mindegy.
A mentés azért érdekes, mert innentől tudni fogjuk, hogy hol kell a kész programot keresnünk. Ha megvagyunk a mentéssel, a programot lefordítjuk - Futtatás menü, Fordítás pont. Ha nem gépeltünk el semmit, akkor sikerül a buli. Ezt onnan tudjuk meg, hogy a Dev-C++ elmondja nekünk (ott alul, látod?):
Ha most lefuttatjuk a programunkat - Futtatás menü Futtatás parancs - akkor jó esetben látunk egy villanást. A villanás egy konzolablak volt, megnyílt, kiírta a nagy szövegünket, majd becsukódott. Mi meg nem láttuk!
Na, akkor nyomjuk le a Windows billentyűt az R billentyűvel együtt, és a megjelenő ablakban a Megnyitás mellé írjuk be, hogy cmd, majd nyomjunk Entert, és egy remekbe szabott konzolablakot kapunk. A lenti képet követve lépjünk be abba a mappába, ahova mentettük az egy.ccp fájlt - alapértelmezés szerint ez a Dokumentumok mappa (a kép Vista-n készült, magyar nyelvű XP-ben cd Dokumentumok lesz az utasítás).
Ha ezek után beírjuk a programunk nevét (egy, vagy egy.exe), akkor lefut a programunk.
Hát ez csudijó, nemdebár?