(Frissítés: 2012. 02. 20. - Az FSF.hu Szabad út projektjén belül készült pár oktatóvideóm a témában. Nézd meg, ha van kedved. Annyi a változás, hogy ott már nem Openoffice.org-gal, hanem LibreOffice-szal dolgozunk.)
A múltkor szép feladatba kezdtünk - most ezt fogjuk folytatni. Odáig jutottunk, hogy van már Java futtatókörnyezet a gépünkön, van OpenOffice is, és a MySQL is üzemel. Most már csak (?) annyi a feladatunk, hogy
Összehozzuk az OpenOffice-t és a MySQL-t
A MySQL a külső programokhoz való csatlakozáshoz úgynevezett connectorokat használ. Van már olyan connector is, amely közvetlenül az OpenOffice-hoz csatlakozik, de a cikk írásakor ennek a fejlesztői azt mondják, hogy még csak a bátrak szórakozgassanak vele. Én meg gyáva vagyok.
Akkor még mindig két lehetőségünk van, az ODBC és a JDBC, amelyek közül azért fogjuk az utóbbit használni, mert az előbbi pár éve még rosszul kezelte az ékezetes betűket.
Ennek fényében látogassunk el a http://www.mysql.com/products/connector/ oldalra, és ott válasszuk a JDBC Driver for MySQL (Connector/J) lehetőséget. A poszt írásakor a legfrissebb változat az 5.1, töltsük le ezt.
Ha a fenti képen lévő oldalra jutottunk, akkor letekerünk az oldal aljára, és ott a zip változatot akarjuk. Elvileg ki tudjuk választani azt is, hogy Download, ha nem jelenik meg, akkor Pick a mirror (tudod, ez az, amelyik nem a szalámi).
Ha a mysql-connector-java-5.1.10.zip fájl lejött, akkor duplakatt rajta, és kicsomagoljuk - én például a Program Files alá szeretem, de végső soron mindegy, hogy hova. Annyi a lényeg, hogy jegyezzük meg, hogy hova tettük.
Ennek végeztével a Start menü OpenOffice.org 3.1 menüpontjából indítsuk el az OpenOffice.org programot - tehát ne a Writer, Calc, Base, Math, Impress, stb. részeket, hanem a sima OpenOffice.org-ot. Az Eszközök menüből keressük elő a Beállítások menüpontot, és ott az OpenOffice.org részt lenyitva álljunk a Java részre - lásd a lenti képet.
Itt látnod kell a gépre telepített Java futtatókörnyezetet. Az én gépemen a kép készültekor kettő is van: az alsó a Java futtatókörnyezet, a felső pedig a Java fordítóprogram. Nyilván a tieden elég, ha csak a futtatókörnyezet van. Az OK gomb fölött látod, hogy melyik mappában lévő Java-t jelenti a kijelölt sor.
Most kattintsunk az Osztály útvonala gombra, a megnyíló párbeszédablakban pedig az Archívumfájl hozzáadása pontra. Keressük meg az imént elmentett mappát, benne a mysql-connector-java-5.1.10-bin.jar fájllal. Mondjuk, hogy OK, az eredményt lásd lent:
Most nyomjuk meg ezt az OK gombot is. Ekkor elvileg üzemel az OpenOffice-t és a MySQL-t összekötő kapocs, itt az ideje, hogy
Ellenőrizzük művünket
Először is tehénkedjünk a Windows-billentyűre, és miközben jól nem engedjük el, nyomjuk le az R billentyűt is. A megjelenő ablakban a Megnyitás mellé gépeljük be, hogy cmd. A megnyíló fekete konzolablakban a lenti képnek megfelelően adjuk ki a
"C:\Program Files\MySQL\MySQL Server 5.1\bin\mysql.exe" -u root -p [nyomj Entert]
parancsot (sortörést neked nem kell ütnöd). Ennek hatására ugyanaz történik, mintha a Start menü MySQL részéből indítottad volna a MySQL Command Line Client-et. Megadod a jelszót (ha pontosan követted az általam leírtakat, akkor jelszo a jelszó), és olé.
A második utasítás, a
CREATE DATABASE INFOERETTSEGI; [igen-igen, kell Enter]
hozza létre az adatbázist - OpenOffice 3.1-ből tudtommal nem tudsz új MySQL-adatbázist létrehozni, csak egy már meglévőhöz kapcsolódni.
Menjünk vissza az OpenOffice ablakába, és az Új dokumentum létrehozása alatt katt az Adatbázis-ra, vagy a Fájl menü Új pontjából válasszuk az Adatbázis-t.
Válasszuk azt, hogy egy létező, MySQL-ben tárolt adatbázishoz kapcsolódunk:
A kapcsolódáshoz a JDBC-t akarjuk használni:
A "Tovább>>" után megjelenő ablakból az Osztály tesztelése a barátunk. Ha ezt látjuk:
akkor jól telepítettük a connectort. Töltsük ki a maradék mezőket:
majd lépjünk "Tovább>>". Adjuk meg a MySQL-felhasználó adatait:
Majd katt a jobb oldalon lent lévő "Kapcsolat ellenőrzése" gombra. Ilyet akarunk látni:
Ne feledjük a pipát, azt pedig ugye már tudod, hogy az első csillag helyén "j" van, a másodikén "e", a harmadikén "l", a negyedikén "s", az ötödikén "z", a hatodikén "o". Az OK-ra kattintva elvileg ez az ablak fogad bennnünket:
Ha nem ezt látnánk, akkor káromkodjunk, és próbálkozzunk megtalálni a hibát. Ha pedig ezt látjuk, akkor hurrá!, már csak pár lépés van hátra. Nyilatkozzunk olyan értelemben, hogy az adatbázis regisztrációja általunk is kívánatos:
A "Befejezés" gombra kattintva lehetőségünk lesz új táblákat létrehozni az adatbázisban. Tegyünk így (figyeld az ötletes mezőneveimet):
Mentsük a táblát, és adjunk nevet neki:
Ha most visszaváltunk a MySQL-konzolra, és kiadjuk a
SHOW DATABASES; [jaja, Enter!]
parancsot, akkor csodát - izé, adattáblát - látunk, ha pedig nem bírunk magunkkal, és a
SHOW COLUMNS FROM durrbelebumm; [nem is mondom már]
parancsot is kiadjuk, akkor látjuk iménti, OpenOffice Base-beli ügyködésünk eredményét.
Aki pedig alig várja, hogy ezek után első informatika érettségi feladatát is megoldja a szép új kütyüvel, annak a forrásfájl importjához némi segítség itt. Na, akkor most végre kész vagyunk.
Mekkora jó, nem?:)
(A cikknek azóta készült egy folytatása is, amely azt mutatja be, hogy miként finomhangolható a telepítés.)