Az informatika érettségin előfordulható táblázatkezelés-függvényeket tárgyaló posztomban szereplő függvényeket taglaló cikksorozatom második tagja következik. A múltkor egyetlen függvényt tárgyaltunk - a SZUM (illetve a SUM) függvényről volt szó. Ma ennek örömére négy is sorra kerül, ami valójában hat, más értelemben viszont csak három, szigorúan véve azonban mindössze kettő. Mi most háromnak tekintjük őket.
A MAX függvény
A MAX függvény viselkedése a következő: átadunk neki egy rakat paramétert, és visszaadja közülük a legnagyobbat. Például a
=MAX(1;2;9)
függvény visszatérési értéke 9.
Használhatsz hivatkozásokat, és tömböket is (figyeld a szerkesztőlécet a kép jobb felső sarkában):
És, ahogy az várható, több tömb is használható:
A MAX függvény nem veszi figyelembe a bemeneti értékei között szereplő szöveges, illetve logikai értékeket:
Amennyiben a MAX függvény bemeneti értékei között nincs szám, csak üres, vagy szöveget tartalmazó cella, akkor a kimenet értéke 0 lesz. Ez azonban csak egy "alapértelmezett végeredmény", azaz, ha a MAX függvény nem tud mit válaszolni, akkor 0-át válaszol. De például a fenti képen a
=MAX(A5:A6)
függvény eredménye -1, és nem 0, hiszen volt értékelhető bemeneti adat (a -1), és az értékelhető bemeneti adatok közül a legnagyobb a -1.
A MAX függvényről sokkal több okosat nem tudok mondani, és szinte szóról szóra ugyanezt mondhatnám el a MIN függvényről is. De nem mondom:)
A MAX2, illetve MAXA függvény
Mi a különbség az előző két kép között? A bemenet azonos, a függvény változik egy karakterben, illetve a kimenet, de az alaposan. Le is vonhatjuk a tanulságot: a MAX2 (magyarul), illetve a MAXA (angolul) annyival tud többet a sima MAX-nál, hogy figyelembe veszi a szöveges bemenetet is, 0 értékkel. Sőt, a logikai IGAZ és HAMIS értéket is kezeli: az IGAZ értéke 1, a HAMIS értéke 0:
A MIN2, illetve a MINA működése pedig igen hasonló.
A NAGY, illetve LARGE függvény
A NAGY (magyar nyelvű Excel), illetve a LARGE (Calc) függvény alapvetően abban különbözik a MAX-tól, hogy itt nem egyszerűen csak a legnagyobb értéket kapjuk vissza, hanem meg kell mondanunk, hogy hanyadik legnagyobbat. Kötelezően két bemeneti értéke van. Az első az a tartomány (lehet tömb is, majd mindjárt megmutatom), amelyben keresgélni szeretnénk, a második pedig az a szám, ahanyadik legnagyobb értéket keressük.
Az alábbi függvény az A1:A4 tartomány első legnagyobb értékét keresi:
Megállapítható tehát, hogy a
=NAGY(A1:A100;1)
függvény épp annyit tesz, mint a
=MAX(A1:A100)
függvény.
A =NAGY(A1:A100;2), illetve a =LARGE(A1:A100;2) függvény viszont már nem helyettesíthető egy szimpla MAX függvénnyel, hiszen a második legnagyobb számot keresi meg.
Az imént azt mondtam, hogy a tartomány helyett tömb is megadható. Ritkán használjuk, de álljon itt a módszer:
Az eredmény 20 lesz, hiszen a {10;20;30} tömb második legnagyobb értéke a 20.
Abban a fenti példában, ahol a 3, a 2, az 55 és a 4 közül kellett kiválasztani a legnagyobb értéket, a megoldás egyértelmű volt. Most sem meglepő a megoldás:
Érdemes azonban elgondolkodnunk az alábbi két eredményen: mi a jelenség magyarázata?
A feladat, ugyebár az, hogy a 3;4;55;4 halmazból válasszuk ki a 3. legnagyobb elemet. A legtöbb ember így gondolkodna: "A legnagyobb az 55, a második a 4 (ami kétszer van), a harmadik legnagyobb a 3."
A táblázatkezelők szerint viszont: "A legnagyobb az 55. Vegyük ki. Marad a 3;4;4 halmaz. A második legnagyobb a 4. Vegyük ki. Marad a 3;4 halmaz. A harmadik legnagyobb a 4."
Talán senki nem lepődik meg azon, hogy a NAGY, illetve a LARGE párjait (KICSI, illetve SMALL), nem nézzük meg, hiszen a működésük immár sok újdonságot nem rejt magában.
Következik: DARAB és barátai. Előzőleg a SZUM függvényről volt szó.