Ma olyan dolgokról lesz szó, amelyekről számomra teljesen ismeretlen emberek írtak nekem emileket. Arról hogy egyes iskolákban hogyan zajlott az informatika érettségi.
Persze konkrétumokat nem fogok írni, nem akarom, hogy hitelrontásért főbe lőjenek. A következőekben tárgyalt események egyikénél sem voltam ott, és csak számomra vadidegen emberek emailjeiből tudok róluk.
Ezek az emberek mint külső és pártatlan hozzáértőt kerestek meg. Ebből a három dologból csak egy igaz rám: külső. Nem vagyok pártatlan - úgy érzem, hogy az érettségin bekövetkezett szervezési malőrök miatt túl sokszor húzza rövidebbet a vétlen fél, azaz a vizsgázó. És nem vagyok hozzáértő sem: nálam soha nem történt ilyesmi, és keményen azon vagyok, hogy ne is legyen. Ráadásul a törvényi háttérrel sem vagyok teljesen tisztában. Mert eddig még sosem kellett.
Ennek fényében a külső és pártatlan hozzáértő helyett legfeljebb a jóindulatú kibic minőségében írom ezt a cikket - de te azért még tanulhatsz belőle.
Az ott nem lévő programok esete
Több ilyenről is kaptam emilt. A vizsgázó megjelöl programokat és elmegy és vizsgázik, de kiderül, hogy nincs olyan program, amit kért.
Kért? Hát, ha egyáltalán kért. A vizsgára való jelentkezéskor kitöltethetnek veled egy szoftverválasztási nyilatkozatot. A feltételes mód nem véletlen. Nem kötelező ennek a kitöltése, de kérlek, hogy ha egy kicsit is bizonytalan a dolog - ismeretlen helyre mész vizsgázni, nem vagy jóban a tanárral, nem olyan állapotú a gépterem, hogy biztos lehess benne, bármilyen más okból gáz a helyzet -, akkor ragaszkodj a kitöltéséhez, és kérj másolatot.
Sokszor "csak" verzióeltérés van. Miért? Mert annyit tud a telepítésért felelős személy, hogy "kell rá Vörd, meg Ekszel." Rosszabb esetben csak annyit, hogy kell "szövegszerkesztő meg rajzoló". Persze aki 2003-ra készült, de 2007-et kapott, az szív. Aki LibreOffice-ra készült, és 2007-et kap, az szív.
Máskor nincs meg a program sem. Hogy miért? Mert amikor az igazgató bevállalja, hogy vizsgaközpont akar lenni, akkor fogalma sincs arról, hogy miről szól az informatika vizsga. Neki a töri, a magyar, meg a matek lebeg a szeme előtt.
Mit tehetsz, ha így jársz?
Ha nem volt nyilatkozatod, akkor semmit. Ha volt, és megvan, akkor reklamálhatsz. Ugye tudod, hogy a vizsga előtt fél órával érkezel meg, és beülhetsz a terembe és ellenőrizheted a géped? Ilyenkor még van egy halvány esélyed, hogy valahonnan előrántanak neked egy olyat, amin a te programod van. Persze nem mindig megy a dolog - ha nincs meg a program, akkor az isten sem segíthet a helyzeten.
Mindenképp vetess fel jegyzőkönyvet a panaszoddal. Nem elég, ha elmondod - legyen leírva. Kérj erre hivatkozva több időt. Sokkal többet. Ha egyáltalán nem találod meg, hogy hol van az, amit keresel, írd le rögtön a vizsga után, hogy mi nem ment - pontosan melyik feladatok - a program eltérése miatt. Így van esélyed ezek miatt a pontok miatt fellebbezni.
A bedöglős gép esete
Érzésem szerint viszonylag ritka, de annál nyűgösebb darab. Az ok lehet áramszünet, vagy rossz gép, vagy vírus, vagy bármi.
Mit tehetsz, ha így jársz?
Gyakran mentesz. Ha több órás munkád elvész, mert nem mentettél, akkor is csak azt az öt percet kapd vissza, amíg a géped újraindul. Azt is csak akkor, ha szóltál az eseményről a felügyelőnek.
Ha másodjára döglik be a géped, kezdd pengetni az "új gépet kérek" húrt. Ha harmadjára baj van, akkor ragaszkodj új géphez. Nem kötelesek adni, de azért mégis...
Ha úgy érzed, hogy nagyon hátráltatott a dolog, vetess fel jegyzőkönyvet. Ha az időt nem adják vissza (ilyenről is hallottam), akkor vetess fel jegyzőkönyvet, majd a pontjaid ismeretében fellebbezhetsz.
Az eltűnt fájlok esete
Otthagyod a fájljaidat a kijelölt mappában, és nulla pont, mert valamelyik nincs ott. Hiába mondod, hogy dededede.
Hogy is van ez?
Az informatika érettségin ugye minden munkád eredményét fájlba mented. A fájlok mentési helye egy adott könyvtár - ezt a vizsga előtt kell közölniük veled. Azonban amit ebbe a könyvárba beleteszel, az nem automatikusan minősül beadott fájlnak - a beadott fájlok nevét fel kell írnod a vizsgafeladatlapra is. Miért? Mert mondjuk a szövegszerkesztésedet hajódaru néven kell mentened. Találnak egy hajódaru.doc és egy hajódaru.docx nevű fájlt, némileg eltérő tartalommal. Melyik a beadott munkád? A javítótanár nem találgathat. Nem azért, mert lusta rá, egyszerűen nincs joga találgatni.
Amit tehát beadsz, azt felvezeted a vizsgafeladatlapra is. De így meg ugye akár oda is hazudhatsz fájlokat, amik később "eltűnnek". Elsősorban ezért kutya kötelessége a munkád beadásakor bent lévő felügyelőnek odamenni hozzád, és ellenőrizni, hogy a felírt fájlok tényleg ott vannak a mappádban. Ha elég ügyes felírja azt is, hogy hány byte hosszúak a fájlok, de erre nem mindig van lehetőség - az informatika érettségi tipikusan az a vizsga, amin az utolsó pillanatig dolgozik a vizsgázó.
Mit tehetsz, ha így jársz?
Ragaszkodj ahhoz, hogy a felügyelő ellenőrizze és aláírásával hitelesítse, hogy tényleg ott vannak a beadott fájlok. Azért neked kell rá figyelned, mert a tanár sokszor nem is tud arról, hogy ez neki a feladata volna.
A legtöbb gondot okozó malőröket ezzel kitárgyaltuk, de még van egy-két tudnivalód.
- Miért van ennyi baj? Hozzá nem értés. Nemtörődömség. Valaki nem végezte el azt a munkát, amiről nem is tudta, hogy el kéne végeznie. Nem rosszindulat.
- Hogyan írok fellebbezést? A fellebbezés hivatalos neve: vizsgázói észrevétel. Van rá formanyomtatvány. A vizsga szervezéséért felelős embernek címzed, udvariasan írsz, mert nem akarod magadra haragítani.
- Ki a vizsga szervezéséért felelős személy? A legtöbb esetben annak az iskolának az igazgatója, ahol vizsgázol. Nézeteltérés esetén nem kezdesz a felügyelővel, vagy a rendszergazdával vitatkozni. Egyik sem jogosult dönteni.
- Ha abszolút bunkón állnak a kérdéshez: Telefonálsz az Oktatási Hivatalba, és ott az "informatika tantárgyfelelőst" kéred. Elmondod a problémádat, és megkérdezed, hogy mi a teendő.
- Ha nem vetettél fel jegyzőkönyvet az eseményről, akkor nem történt semmi, kivéve, ha a szervező nagyon-nagyon jó fej. Érted, ugye?
Kérem, hogy aki nálam tapasztaltabb a tárgyaltakban, kommenteljen. Vagy ide, vagy a Facebookra, vagy, ha névtelen akar maradni, akkor az infoerettsegi KUKAC mailbox PONT hu címre (emilcíme titok marad mindenki más számára).
Köszönöm:)
Ja, pár napja volt szó magának az informatika érettségi feladatlapnak a hibáiról. (Hátha érdekel.)