Ez a cikk egy három cikkes sorozat utolsó darabja. Az elsőben megbeszéltük, hogy mi is az a felsőoktatási intézmény. A második megmutatta, hogy a lehetséges "informatikus" munkák elvégzéséhez nagyon kevés - egyetlen - esetben kell a diploma. Ma arra a kérdésre keressük a választ, hogy
Mire jó neked az egyetem, illetve a főiskola?
Namost, ez a cikk csak akkor állja meg a helyét, ha valamilyen programozó, vagy rendszergazda lesz belőled. Például a gazdasági informatikusra nem vonatkozik, azt nem tudom. Sem a könyvtáros-informatikusra. Sem egyébszakma-informatikusra.
Ha informatikával akarsz foglalkozni:
- Elsősorban nem a szakirány, hanem az intézmény dönt.
- Ebből, ha informatikát akarsz, akkor elsősorban BME, vagy a tudományegyetemek.
- Az egyetemi végzettség messze nem jelent biztos állást.
- A hozzáértés sem jelent biztos állást.
- Hozzáértés + gyakorlat = biztos állás (ma, nem amikorra elvégzed az egyetemet, mert addig az öreg ördög se lát előre). Természetesen ebbe a feltételezésbe nem vettem bele azt, hogy ha tapló vagy, fokhagymaszagú utánad a billentyűzet, beleböfögsz a munkatársaid arcába, vagy ilyesmi.
- Hozzáértést és gyakorlatot nem fognak neked tanítani az egyetemen. Alapozás van amilyen van, szemlélettágításnak mindenképp hasznos, az állásinterjúhoz kell, de nem az egyetemen tanulod meg az informatikát.
- Tehát az egyetemre alapozni mész és párhuzamosan programozol, és igyekszel mindenütt ott lenni, vagy csatlakozol egy nyílt forrású projekthez. Alapvetően nem a vizsgákra tanulsz, az csak a mellékes (bár sokszor az a nehezebb), hanem egyedül, a géped mellett. Nekem egész egyetem alatt másfél tantárgynak (=kb 20x60 perc időnek) volt igazán értelme. A többi sajnos rizsa volt.
- Ha rendszergazda akarsz lenni, a helyzet rosszabb. Mint említettem, tudtommal jelenleg diplomát adó képzés rendszergazdáknak nincs, azaz a leendő rendszergazda a képzésen tanul sokmindent, ami esetleg nagyon nem érdekli, és mellette próbál rendszergazdai ismereteket szerezni. Ráadásul ez nem olyan, mint a programozás, hogy le van írva és sajátítsd el az egy laptopodon. Igazán csak élesben csinálható. És nagy általánosságban igaz, hogy a végén nem is keresel majd annyit, mint a programozók.
Akkor most kell neked diploma?
A legnagyobb zseniknek nem. Bill Gates-nek nem volt, Steve Jobs-nak nem volt. Ha Te nem vagy igazán szuperzseni és nincs önálló vállalkozáshoz elegendő alaptőkéd - azaz alkalmazott szeretnél lenni -, akkor érdemes. A legtöbb állásinterjúra ugyanis be sem hívnak "szakirányú felsőfokú végzettség" nélkül. Szerencséd persze lehet, de erre építeni nem épp informatikus hozzáállás.
És mit csinálok az egyetemi évek alatt?
Három dolgod van.
- Megcsinálod a vizsgáidat. Lehet, hogy ez a legnehezebb, lehet, hogy ez viszi a legtöbb időt, és ha elég jó vagy, akkor a végén ezt látod talán a legkevésbé fontosnak. Sajnos azonban ez a diploma szükséges és elégséges peremfeltétele.
- Igyekszel egyedül fejlődni. Nem várod, hogy "majd megtanítják". Programozol vagy rendszergarázdálkodsz. Más szóval: megragadsz minden lehetőséget, hogy valós környezetben szerezz ismereteket. Ingyen is hajlandó vagy dolgozni azért, hogy referenciát szerezz.
- Igyekszel mindenhol ott lenni - és sok sok embert megismerni. Nem tudod, ki lesz az, aki szól, hogy itt-meg-itt állás, vagy gyakorlási lehetőség vár.
Na és persze bulizol és felnőtté válsz.:)