Következő esemény

Mi ez itt, kérem?

Személyes hangvételű írások az informatika érettségiről, érettségizőknek és tanáraiknak.

Írjad csak!

Ráérős rendszergazda

Nincs megjeleníthető elem

Programozik a gyerek

Nincs megjeleníthető elem

Feedek és ilyesmik

e-mailt kérek az új bejegyzésekről


(nem foglak spammelni)

XML

Kövesd az oldalt!

facebook twitter

2012.01.17. 01:17 raerek

Kell-e nekem informatikusi diploma?

Címkék: informatika továbbtanulás informatikus

Ez a cikk egy három cikkes sorozat utolsó darabja. Az elsőben megbeszéltük, hogy mi is az a felsőoktatási intézmény. A második megmutatta, hogy a lehetséges "informatikus" munkák elvégzéséhez nagyon kevés - egyetlen - esetben kell a diploma. Ma arra a kérdésre keressük a választ, hogy

Mire jó neked az egyetem, illetve a főiskola?

Namost, ez a cikk csak akkor állja meg a helyét, ha valamilyen programozó, vagy rendszergazda lesz belőled. Például a gazdasági informatikusra nem vonatkozik, azt nem tudom. Sem a könyvtáros-informatikusra. Sem egyébszakma-informatikusra.

Ha informatikával akarsz foglalkozni:

  • Elsősorban nem a szakirány, hanem az intézmény dönt.
  • Ebből, ha informatikát akarsz, akkor elsősorban BME, vagy a tudományegyetemek.
  • Az egyetemi végzettség messze nem jelent biztos állást.
  • A hozzáértés sem jelent biztos állást.
  • Hozzáértés + gyakorlat = biztos állás (ma, nem amikorra elvégzed az egyetemet, mert addig az öreg ördög se lát előre). Természetesen ebbe a feltételezésbe nem vettem bele azt, hogy ha tapló vagy, fokhagymaszagú utánad a billentyűzet, beleböfögsz a munkatársaid arcába, vagy ilyesmi.
  • Hozzáértést és gyakorlatot nem fognak neked tanítani az egyetemen. Alapozás van amilyen van, szemlélettágításnak mindenképp hasznos, az állásinterjúhoz kell, de nem az egyetemen tanulod meg az informatikát.
  • Tehát az egyetemre alapozni mész és párhuzamosan programozol, és igyekszel mindenütt ott lenni, vagy csatlakozol egy nyílt forrású projekthez. Alapvetően nem a vizsgákra tanulsz, az csak a mellékes (bár sokszor az a nehezebb), hanem egyedül, a géped mellett. Nekem egész egyetem alatt másfél tantárgynak (=kb 20x60 perc időnek) volt igazán értelme. A többi sajnos rizsa volt.
  • Ha rendszergazda akarsz lenni, a helyzet rosszabb. Mint említettem, tudtommal jelenleg diplomát adó képzés rendszergazdáknak nincs, azaz a leendő rendszergazda a képzésen tanul sokmindent, ami esetleg nagyon nem érdekli, és mellette próbál rendszergazdai ismereteket szerezni. Ráadásul ez nem olyan, mint a programozás, hogy le van írva és sajátítsd el az egy laptopodon. Igazán csak élesben csinálható. És nagy általánosságban igaz, hogy a végén nem is keresel majd annyit, mint a programozók.

Akkor most kell neked diploma?

Evaneni38: Terefere

A legnagyobb zseniknek nem. Bill Gates-nek nem volt, Steve Jobs-nak nem volt. Ha Te nem vagy igazán szuperzseni és nincs önálló vállalkozáshoz elegendő alaptőkéd - azaz alkalmazott szeretnél lenni -, akkor érdemes. A legtöbb állásinterjúra ugyanis be sem hívnak "szakirányú felsőfokú végzettség" nélkül. Szerencséd persze lehet, de erre építeni nem épp informatikus hozzáállás.

És mit csinálok az egyetemi évek alatt?

Három dolgod van.

  1. Megcsinálod a vizsgáidat. Lehet, hogy ez a legnehezebb, lehet, hogy ez viszi a legtöbb időt, és ha elég jó vagy, akkor a végén ezt látod talán a legkevésbé fontosnak. Sajnos azonban ez a diploma szükséges és elégséges peremfeltétele.
  2. Igyekszel egyedül fejlődni. Nem várod, hogy "majd megtanítják". Programozol vagy rendszergarázdálkodsz. Más szóval: megragadsz minden lehetőséget, hogy valós környezetben szerezz ismereteket. Ingyen is hajlandó vagy dolgozni azért, hogy referenciát szerezz.
  3. Igyekszel mindenhol ott lenni - és sok sok embert megismerni. Nem tudod, ki lesz az, aki szól, hogy itt-meg-itt állás, vagy gyakorlási lehetőség vár.

Na és persze bulizol és felnőtté válsz.:)

 

 

7 komment

A bejegyzés trackback címe:

https://infoerettsegi.blog.hu/api/trackback/id/tr313540502

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Randomize 2012.01.19. 21:20:24

Középsuliban, előkészítő órákon sem más a helyzet. Volt 1 nagyon korrekt tanárunk aki értett is a programozáshoz, nála lehetett fejlődni , de még kevés lenne az elhelyezkedéshez.

Off:Válas Péter weblapját sajnos az ultraweb elérhetetlenné tette, hogyha esetleg a blog írója ismeri személyesen/facebookon, vagy esetleg más aki olvassa az üzenetemet, Megkérné hogy helyezze át egy másik tárhelyre a weblapját? Köszönöm!

raerek · http://infoerettsegi.blog.hu 2012.01.19. 22:20:57

@Randomize: nagyon kevés lenne. És az offra: tudja, káromkodik, dolgozik rajta.

Pitypalatty úrfi · http://proletarokkozt.blog.hu 2012.03.01. 19:41:39

"Nekem egész egyetem alatt másfél tantárgynak (=kb 20x60 perc időnek) volt igazán értelme. A többi sajnos rizsa volt."

Hát, az rég, és/vagy szar helyen lehetett. Én most kapásból 8-10 kifejezetten hasznos tárgyat fel tudnék sorolni (ELTE IK)

raerek · http://infoerettsegi.blog.hu 2012.03.02. 07:29:30

@raerek: Ja, még egy: az első két szakomon én is úgy éreztem, hogy szinte mindegyik tárgyam értelmes. Most (12 évre rá) már másképp gondolom: kifejezetten rossz hatékonysággal dolgozott a legtöbb tárgy, és ha adtak volna egy értelmes jegyzetet, egy értelmes tesztsorral (akkor ugye e-learning még nincs) támogatva, lényegesen rövidebb idő alatt és lényegesen nagyobb mélységben el tudtuk volna sajátítani a tárgyakat. Informatikai végzettséget később szereztem, és addigra már nem voltam úgy hasra esve az egyetemtől. A képzés végére már tényleg kevés illúzióm maradt.

WhiteTiger94 2012.03.19. 17:25:32

@raerek: Olvastam, hogy ajánlod az egyetemi tanulás közben az önálló fejlődést, milyen programozási nyelvet találsz hasznosnak, egyedül megtanulhatónak, amit akár a piac is megfizet? (első programozási nyelvnek mit ajánlasz? )

Igazából középiskolában végzek remélhetőleg jövőre, egy infó közepem van egész jó százalékkal, és még nem döntöttem, hogy info pályán, vagy más pályán tanuljak tovább, igazából matekból nem vagyok a legjobb, és ahogyan láttam mindenféle infós szakon matek az egyik tárgy amit elvárnak..

raerek · http://infoerettsegi.blog.hu 2012.03.19. 19:00:21

@WhiteTiger94: Első programozási nyelv: Python3
Ezért: infoerettsegi.blog.hu/2011/10/30/miert_pont_python_3

És ha már megy, akkor majd döntesz a következőről.

A matekkal az a helyzet, hogy tényleg keményen elvárják. Gimi végén ezért mentem inkább biosz-kémiára, és mikor az infó szakomat végeztem, vért pisiltem a matek miatt.
süti beállítások módosítása